Bel Ağrısı

Sırt Fıtığı (Torakal disk hernisi)
7 Ağustos 2014
Bel Fıtığı
7 Ağustos 2014
Bel Ağrıları
Hemen hemen her insan hayatının bir bölümünde bel ağrısından yakınır. Ağrılı atakların tedavisi kolay, yerleşmiş ağrının tedavisi oldukça zordur.
Ağır fiziksel aktivite ile çalışmak, , öne eğilerek ve uzun süreli aynı pozisyonda çalışmak, ağır kaldırmak ve taşımak, sırt ve bel kaslarının güçsüzlüğü, obezite, sigara içmek gibi kişisel risk faktörleri bel ağrısının gelişiminde rol oynamaktadır.
Bel ağrısının en sık nedeni belin yanlış kullanımına ve kötü duruşa bağlı oluşan yumuşak doku zorlanmasıdır. Bel ağrısının diğer nedenleri arasında bel fıtıkları, kireçlenmeler, bel kaymaları, tümörler, iltihabi ve mikrobik hastalıklar, kemik hastalıkları ve kırıklar yer alır.
Bel ağrılarının tedavisinde istirahat, fizik tedavi, ilaç tedavisi, hasta eğitimi, koruma, cerrahi tedavi yer almaktadır.
Bel ağrısından korunmak için;
•Ayakta ve otururken duruşunuza dikkat edin.
•Ağır eşyaları doğru bir şekilde kaldırın ve taşıyın.
•Günlük hayatımızda ve iş ortamında belinizi zorlayan hareketlerden kaçının.
•Düzenli egzersiz yapın.
•Yatağınızı iyi seçin, doğru uyuma pozisyonunda uyuyun.
Egzersiz
Egzersiz omurgayı güçlendirir, zorlanma ve yaralanma oluşma ihtimalini azaltır, duruşunuzu düzeltir, bel ağrısını azaltır.
İyileşmeyi çabuklaştırmak, bel ağrısının tekrarını engellemek, kondisyonu güçlendirmek için egzersiz yapmak çok önemlidir.